X
تبلیغات
زولا

گفت و گو

سخنگوی شورای اسلامی برزک و شورای اسلامی شهرستان کاشانم ولی اینجا وبلاگ شخصی من است

پنج‌شنبه 16 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 12:50 ب.ظ

هدف دولت الکترونیک؛ خدمات رسانی آسان به مردم است

معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کاشان:


هدف دولت الکترونیک؛ خدمات رسانی آسان به مردم است


معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت الکترونیک به معنی آن است که کلیه خدمات و اطلاعات به آسانی در دسترس مردم قرار گیرد. هدف آن است که کیفیت استفاده از خدمات و اطلاعات افزایش پیدا کرده و هزینه دسترسی به آن کاهش پیدا کند و بستری برای مشارکت آنان در تصمیم گیری ها فراهم گردد.


جلسه کارگروه فناوری اطلاعات و توسعه دولت الکترونیک شهرستان کاشان با حضور دکتر سعید قربانی معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مهندس فاضل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مدیران ارشد شهرستان و مدیران ITدستگاههای اداری در سالن جلسات فرمانداری کاشان برگزار شد.


در این جلسه دکتر سعید قربانی گفت:  باید کاری کنیم که تولید کاغذ در مکاتبات به صفر برسد. هر خدمتی را که باید به مردم ارائه بدهیم از طریق الکترونیکی باشد. در این صورت ترافیک را کم کرده ایم. هزینه ها را کاهش داده ایم و شاهد رضایت مندی شهروندان خواهیم بود.


وی افزود: نکته دیگر در این خصوص آن است که بسترهای دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات باعث می شود تا خدمات را در دورترین روستاها در اختیار مردم قرار دهیم. برای این کار لازم است زیرساخت ها در همه ی نقاط شهرستان فراهم گردد. اقدامات خوبی انجام شده ولی تا رسیدن به شرایط مطلوب نیاز به تلاش بیشتر داریم.


قربانی به دیگر اهداف تحقق دولت الکترونیک اشاره کرد و یادآور شد: با اجرایی شدن کامل دولت الکترونیک رابطه دولت و ملت اصلاح می گردد. دولت باید پاسخگو باشد. مردم لازم است در توسعه و پیشرفت منطقه و شهر ضمن این که مشارکت دارند در تصمیم ها مشارکت داشته باشند و همه این ها به وسیله دولت الکترونیک فراهم می گردد.


معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: این که ادارات از طریق بسترهای الکترونیک باهم ارتباط داشته باشند و هچنین ارتباط بین استانی نیز تسهیل گردد فی النفسه ارزش نیست بلکه همه این کارها برای آن است که با خدمات رسانی ساده و روان، رضایت شهروندان فراهم گردد و این هدف تحقق دولت الکترونیک می باشد.


وی افزود: اکنون در عصری زندگی می کنیم که توسعه و پیشرفت مبتنی بر دسترسی آسان به اطلاعات و استفاده درست و بهینه از آن با عنوان فناوری اطلاعات می باشد.


دکتر قربانی تأکید کرد: استعداد لازم برای تولید ایده و تبدیل آن به محصول وجود دارد. این ظرفیت در قالب تولید نرم افزار محقق گشته است و در خصوص تولید سخت افزار نیز بایستی به جوانان میدان داده شود و به آنان اعتماد کنیم. برای این که به جوانان اعتماد کنیم و هزینه آن را بپردازیم و البته باید بدانیم این یک هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری لازم است.


این مقام مسئول اظهار داشت: دغدغه نظام آن است که از ظرفیت ICT برای اشتغالزایی ، محرومیت زدایی و اضافه کردن درآمد ناخالص ملی و خدمات رسانی آسان به مردم استفاده شود ولی متأسفانه در این خصوص نسبت به سایر کشورهای مشابه در جایگاه مناسبی قرار نداریم.


وی تصریح کرد: وقتی وضعیت خود را با دیگر کشورها مقایسه می کنیم می بینیم سهم درآمد ناخالص ملی در استفاده از ظرفیت های ICT در کشورهای مشابه و همجوار بالای 7 و 8 درصد است. این رقم برای ژاپن 15 درصد است در حالی که برای ما کمتر از دو درصد می باشد. در حالی که در چشم اندازه متعهد شده ایم که به 2 برسیم که با این شرایط دیگر کشورها گوی سبقت را از ما ربوده اند.


دکتر قربانی گفت : اکنون بحث اصلی در حوزه ICT در دنیا،  دولت موبایل است. این بدان معنی است که کلیه خدمات را از طریق موبایل به شهروندان ارائه کنیم. ضریب نفوذ موبایل در کشورهای آمریکا و اروپایی به 100 درصد رسیده است. در ایران نیز از ضریب نفوذ بالایی برخوردار است و لازم است از این ظرفیت برای ارتقاء خدمات رسانی به مردم بهره برداری بنماییم.


در ابتدای جلسه معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرمانداری کاشان به اقدامات انجام شده در خصوص اقدامات انجام شده برای تحقق دولت الکترونیک در کاشان پرداخت و گفت: اقدامات انجام شده در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه می باشد.


مهندس محسن فخری افزود: هدف از دولت الکترونیک ؛ ایجاد تعادل در خدمات رسانی، افزایش بهره وری و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود کشور برای خدمات رسانی مطلوب به مردم و افزایش رضایت مندی شهروندان می باشد.


وی تصریح کرد: تهیه برنامه جامع ICT  شهرستان(ICT Master plan) با محوریت کارگروه فناوری اطلاعات فرمانداری و مشارکت دانشگاههای شهرستان یکی از برنامه های این کارگروه می باشد.


فخری تأکید کرد: طبق سیاست های ابلاغی و برنامه ریزی کارگروه؛ کلیه ادارت شهرستان موظف هستند تا پایان سال جاری همه خدماتی را که از طریق الکترونیکی قابل ارائه برای مردم می باشد شناسایی نموده و از طریق پورتال سازمانی خود در اختیار همشهریان قرار دهند.


معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرمانداری کاشان تصریح کرد: همه ی اقدامات انجام شده در راستای خدمات رسانی مطلوب به مردم و افزایش رضایت مندی شهروندان می باشد.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :