X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

گفت و گو

سخنگوی شورای اسلامی برزک و شورای اسلامی شهرستان کاشانم ولی اینجا وبلاگ شخصی من است

جمعه 6 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 05:59 ب.ظ

جزئیات بودجه شورای اسلامی برزک


جزئیات بودجه شورای اسلامی برزک
بعد از گذشت 14 سال از شروع به کار شورای اسلامی شهر برزک برای نخستین بار دفترچه بودجه شورای اسلامی تدوین شد.

برزک شهر شده است. شورای اسلامی تشکیل گردیده و شهرداری تأسیس شده است ولی همچنان با اصول اولیه و مکانیزم های اداری شهر و شهرداری بیگانه است. دفترچه بودجه جزء اقدامات اولیه شورا محسوب می گردد ولی خرج و مخارج بی تفاوت به دفترچه بودجه هزینه می گردیده است.

زمانی که خزانه داری شورا را به عهده گرفتم ، یک دسته چک تحویل گردید که اسناد پرداختی فقط ته برگ چک های آن بود. از این رو تصمیم گرفتم با استفاده از قالب های ارائه شده از طرف استانداری و اسناد بالادستی و بودجه مصوب دفترچه بودجه را از یک دو سال گذشته تا سال جاری تدوین نمایم.

با کمک همکاران شورا و امور مالی شهرداری و بر اساس اسنادی که به صورت پراکنده در حساب های شهرداری برای شورا منظور شده بود به یک جمع بندی نسبی و نهایی رسیدیم. بر این اسال طبق دفترجه بودجه شهرداری برای بودجه شورا در سال 92 مبلغ 10 میلیون تومان مصوب شده بود که همان عدد بعنوان نقطه شروع بودجه شورا در نظر گرفته شد.

بر اساس بخشنامه 89482/42/20 مورخ 26/9/92 اعتبار شوراهای اسلامی طبق قانون و قاعده مشخص محاسبه و در اختیار شورا قرار می گیرد. طبق این قانون حداکثر میزان اعتبارات برآورد برای هزینه های شورای اسلامی شهرها برای سال 1392 می بایست برابر درصد تعیین شده از کل بودجه مصوب به استثنای «کمک ها، اعتبارات موضوع تبصره 3 ماده 41 قانون مالیات بر ارزش افزوده (حقوق گمرکی) ، وام اعطایی سازمان شهرداری ها ، کمک و اوراق مشارکت» با توجه به جمعیت شهر طبق جدول تعریف شده می باشد که در خصوص برزک برای شهرهای با جمعیت تا 10 هزار نفر معادل 4 درصد بودجه شهرداری محاسبه می گردد.

با این وجود از مبلغ 10 میلیون در نظر گرفته شده برای بودجه شورا تنها مبلغ 2 میلیون تومان برای کمک به موسسات فرهنگی، 500 هزار تومان اطلاع رسانی و 5 میلیون تومان برای هزینه های جاری مأموریت های شورا برای پیگیری امور پرداخت گردیده است.

با وجودی که ریالی برای حق الزحمه اعضا شورا پرداخت نگردیده است ولی با مراجعه به اتفاقات سال 92 می بینیم هجمه های بسیاری برای اعضا شورا طراحی شد که از اعتبارات شورا برای دریافت حقوق برداشت می نمایند. در حالی که طبق قانون اعضای شورا می توانند به طور متوسط در شهرهایی مانند برزک مبلغ 750 هزارتومان ماهانه دریافت نمایند.

اعضا شورا طی سه سال گذشته نه تنها مبلغی به عنوان حقوق دریافت نداشته - که البته به نظر من حق الزحمه برای افرادی که تلاش می کنند ضروری است – با این وجود افرادی که تلاش هایی کرده ، هزینه پیگیری امور به صورت شخصی پرداخت شده است. فردی که پا به شورا می گذارد و همه ی تبعات آن را به جان می خرد ؛ به دنبال تأمین مالی نیست و اهداف و دغدغه های اجتماعی و خیرخواهانه دارد ولی نباید از خدمتگزارن بی مزد انتظار دور از ذهنی در ارتقاء خدمت رسانی داشته باشیم. هرچند تنگناهای مالی ممکن است اعضا را به تأمین مالی از راههای غیرمتعارف سوق داده و زمینه مشکلات مالی در شورا و شهرداری را فراهم نماید که الحمدالله این مسائل در برزک دیده نمی شود.

در سال 93 بودجه شورا به مبلغ 30 میلیون تومان مصوب گردیده است که از این مبلغ 17 میلیون تومان در ردیف های کمک به امور فرهنگی، ورزشی ، اطلاع رسانی ، هزینه های جاری مأموریت برای پیگیری امور شورا در طول یک سال پرداخت گردیده که ریز آن در دفتر بودجه برای اطلاع عموم شهروندان منتشر می گردد.

اگرچه بودجه 94 شورای اسلامی برزک را مبلغ 40 میلیون تومان مصوب شده است ولی تا کنون حدود 5 میلیون تومان پرداخت گردیده است که بسیاری از هزینه های پیگیری اعم از کرایه و کمک های فرهنگی و ورزشی به صورت شخصی توسط برخی از اعضا هزینه گردیده است.

مردم از اعضای شورا توقع دارند که مسائل و مشکلات شهری را پیگیری نموده و برای مردم وقت صرف نمایند در صورتی که فرهنگ تأمین مالی اعضا در بین برخی از مردم، اعضای شورا و به خصوص کارکنان شهرداری برزک نهادینه نگردیده است. این موضوع باعث می شود این مسائل دستاویز افرادی معدود و مغرض قرار گرفته و با کوچک ترین پرداخت حتی به منظور تأمین هزینه های انجام گرفته ، اعضای شورا مورد هجمه قرار گرفته و از اینرو اعضا را در موضع انفعال قرار داده و انگیزه کار و تلاش را برای خدمت به مردم از خدمتگزاران سلب می نمایند.

برزک شهر شده است. نیازمند کار کارشناسی ، توجه به فرآیندهای قانونی ، پیگیری بر مدار راههای تعریف شده و سهل الوصول می باشد و نباید انتظار داشته باشیم بر اساس روال روزمره گره ای از مشکلات مردم و منطقه باز گردد که اگر چنین بود اکنون مدعی نبودیم که برزک محروم ترین نقطه شهرستان کاشان است.

مهم ترین راه برون رفت برزک از مشکلات روزافزون ورود افراد فرهیخته ، دلسوز و کارآشنا و با تجربه به حوزه تصمیم گیری می باشد.  البته قطعاً کارهای عمومی و اجتماعی با مشکلات بسیاری نیز مواجه است و افرادی معدود و مغرض و البته ناآگاه به این فشارها دامن می زنند ولی انفعال نخبگان فشارها و مشکلات را تشدید می نماید. از اینرو شایسته است همه کسانی که نسبت به برزک دلسوز می باشند در قالب های تعریف شده نسبت به شهر آباء و اجدادی خود ورود پیدا نموده و شرایط را برای ترقی و پیشرفت مهیا نمایند تا آیندگان از تلاش های ما بهره مند گردند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :