X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

گفت و گو

سخنگوی شورای اسلامی برزک و شورای اسلامی شهرستان کاشانم ولی اینجا وبلاگ شخصی من است

دوشنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 09:08 ب.ظ

حوزه های علمیه به میدان عمل بیایند

سرپرست فرمانداری کاشان:

درخواست می کنم حوزه های علمیه به میدان عمل بیایند

سرپرست فرمانداری کاشان در جلسه کارگروه آسیب های فرهنگی و اجتماعی گفت: حوزه فرهنگ حوزه سهل و ممتنع است. هم به جهت وجوه مختلف آن و همچنین پیچیدگی هایی که بر آن مترتب است. فرهنگ منشور چند وجهی است که شعاع ها نور بر گرفته از نظرات و سلایق مختلف را در جهات و زوایای مختلف منعکس نموده و در صورتی می توانیم از نتایج آن برای مردم و جامعه بهره مند گردیم که با نگاه تخصصی و برنامه ریزی مناسب شعاع های واگرا و مختلف را در نقطه اثر متمرکز نموده و ظرفیت بالقوه این حوزه را در جهت تعالی جامعه متمرکز نماییم.

در این جلسه که با حضور مدیرکل امور اجتماعی استانداری اصفهان و اعضای گروه در سالن جلسات فرمانداری کاشان برگزار شد دکتر حمیدرضا مومنیان با بیان این مطلب افزود: واژه فرهنگ مانند واژه «مردم» ، «ورزش» و «هنر» پردامنه و چندوجهی است. همانگونه که ورزش از رشته های مختلف برخوردار است و پیشرفت آن نیازمند تخصص های مرتبط می باشد فرهنگ نیز از مولفه های مختلف برخوردار است. کلی گویی در این حوزه خطاست. صحبت کردن برای فرهنگ به صورت کلی و آن هم در شهری که از سبقه و تاریخ تمدنی ، مذهبی و دینی برخوردار است منجر به ارائه راهکار نخواهد شد.

وی تأکید کرد: ضروری است اظهار نظر ها در حوزه فرهنگ را به سمت اظهار نظرهای کارشناسی، علمی و تخصصی هدایت کنیم. نگاه کارشناسی در بستری از اجرای دقیق قوانین، ضوابط و بخشنامه هایی که در این حوزه وجود دارد منجر به یک ساز و کار هدفمند و مشخص خواهد شد تا تشتت های حوزه فرهنگی را برطرف نموده و اقدامات را مثمر ثمر نماید.

دکتر مومنیان افزود:  انسان مخلوق خداوند و بالذات پیچیده است. تجربه نشان داده است اقدامات سلبی نتوانسته است نقش مطلوبی در پیشگیری از ناهنجاری فرهنگی ایفا نماید. هر راه گریزی بسته شود اگر بنا بر قانون گریزی باشد راه دیگری پیدا خواهد شد. بنابراین اقدامات در حوزه فرهنگی نیازمند یک جریان پویا و فرهنگی است تا همواره بتوانیم مسائل و مشکلات را کنترل نموده و آسیب ها و ناهنجاری ها را کاهش دهیم.

وی تأکید کرد: بحث مشکلات در حوزه هیأت های مذهبی که رئیس حوزه علمیه به آن اشاره دارد نمونه ای از ناهنجاری ها است. در یک بستر خوب ، شاهد ناهنجاری هایی مختلف و متفاوتی هستیم. این یک مصیبت است که راه حل ، راهکار و برنامه ای برای رفع آن نداریم. بیش از 200 هیأت بدون مجوز در شهر فعالیت می کنند. معضلات در این هیأت ها و حتی آنهایی که مجوز دارند روز به روز بیشتر می شود. ما واقعاً نگران هستیم. «قشری گری»، «فرافکنی» ، «خرافه گرایی» در دین و مواردی از این دست معضلات و مشکلاتی است که بعضی از هیأت ها به آن دامن می زنند.  و اینها منشأ تولید رفتارهای افراطی در حوزه مذهب است.

درخواست می کنم حوزه های علمیه به میدان عمل بیایند

سرپرست فرمانداری کاشان گفت: بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان از حوزه های علمیه می خواهم به انحراف ها در حوزه دین و ناهنجاری های در حوزه فرهنگ رسیدگی کنند. درخواست می کنم به میدان بیایند. مجموعه های انتظامی و اجرایی نمی توانند از تحریک احساسات مذهبی در دامن زدن به ناهنجاری ها پیشگیری کنند. 

دکتر مومنیان افزود: سازمان های مسئول نمی توانند با این مسائل برخورد قهری کنند. این بدان معنی نیست که قدرت قهریه در این موضوع وجود نداشته باشد. بخشی از این احساسات مذهبی به خصوص در بدنه هیأت ها پاک و بی شائبه است ولی هدایت و جهت دهی آن مستلزم برنامه ریزی و دقت نظر است و نباید به گونه ای باشد که از این احساسات پاک در جهت تخلف و بروز ناهنجاری ها بهره برداری شود.

شورای شهر کاشان بر بودجه های فرهنگی نظارت کند

سرپرست فرمانداری کاشان گفت: بودجه های فرهنگی خوب و مناسبی در شهر پیش بینی شده است. باعث خوشحالی است ولی به نظر می رسد برای هزینه نمودن آن نیازمند یک بلوغ و دقت نظر می باشیم. از شورای اسلامی می خواهم با توجه به ابزار نظارتی که در اختیار دارند در این خصوص نظارت لازم را بعمل آورند.

دکتر حمیدرضا مومنیان تأکید کرد: تلاش شده است با فعال کردن شورای اداری و همراه کردن مدیران دستگاههای مسئول از همه ی ظرفیت ها شهرستان کمک گرفته شود. شورای فرهنگ عمومی می تواند محوریت اقدامات فرهنگی را به عهده گرفته و با رصد اوضاع ، نگاه تخصصی ، اولویت سنجی و برنامه ریزی در حوزه فرهنگی موثر باشد ولی همه ی اینها منوط به پرهیز از نگاههای سلیقه ای و موازی کاری است.

وی افزود: بحث دیگری که گاهی مورد مغالطه قرار می گیرد بحث انقلابی گری است. مقام معظم رهبری در سخنانی پیش از عید امسال ضمن برشمردن ویژگی های یک انقلابی ؛ برنامه داشتن را از برجسته ترین ویژگی افراد انقلابی برشمردند. اشاره ای که همه ی ما اعتراف داریم در این حوزه نقص داشته و ضعیف عمل کرده ایم. ضروری است تاریخچه رفتارهای اجتماعی را بررسی کنیم. نگاهی به قوانین در زمان آمدن رادیو، تلویزیون، آمدن ویدئو ، نوارها VHS و قانون هایی که برای محدود کردن این وسایل گذرانده ایم. در دوره ای همراه داشتن موبایل برای یک خانم نوعی رفتار غیرمتعارف و شک برانگیز تلقی می شد. البته درست است تکنولوژی آسیب هایی با خود به همراه می آورد ولی نوع برخورد ما برای پیشگیری از این آسیب های با اهمیت است. تجربه نشان داده است که غالباً با هیجان با این مسائل روبرو شده ایم و البته تبعات تصمیم های مقطعی و بدون بررسی پیامدها، هزینه های سنگین اجتماعی به همراه دارد.

توجه به حقوق خصوصی و عمومی مورد توجه قرار گیرد

سرپرست فرمانداری کاشان گفت: آگاهی بخشی و ارتقاء دانش عمومی می تواند نقش موثری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی ایفا نماید. راهکارهای کم هزینه و موثر فرهنگی برای آسیب های فرهنگی وجود دارد که مستلزم کار کارشناسی و تخصصی است. البته ابزارهای قانونی در جای خود می تواند از بزهکاری ها و خلاف های که که به حقوق اجتماعی و مردم آسیب وارد می کند به کار گرفته شود و موثر واقع گردد.

وی تأکید کرد: در حقوق خصوصی هر شهروند آزاد است هر کاری که می خواهد انجام بدهد مگر این که کاری و عملی را قانون منع کرده باشد. این موضوع برای دستگاههای مسئول و اجرایی متفاوت است. مجریان قانون حق هیچ کاری را ندارند مگر این که قانون به صورت مشخص تکلیف کرده باشد ولی متأسفانه دیده می شود که به خصوص در حوزه های فرهنگی با ابراز سلیقه های شخصی مواجه می گردیم. به محض این که شخصی مسئولیتی را پذیرفت سلایق خود را فراتر از قانون به کار گرفته و آنچه را دوست می دارد عمل می کند. همه ی ما دوست داریم خیلی کارها و اقداماتی را انجام بدهیم ولی آنچه قانون به عهده ی ما گذاشته است متفاوت است با آنچه که دوست داریم انجام بدهیم.

دکتر مومنیان تأکید کرد: مسئولین در هر حوزه ای موظف هستند به لحاظ قانونی و شرعی ، قانون را پیاده کنند. ناموس جمهوری اسلامی قانون است و قانون برای مجریان عین شرع است. قانون درمجلس شورای اسلامی به تصویب می رسد ومطابقت آن با شرع به وسیله فقهای شورای نگهبان بررسی شده و برای اجرا ابلاغ گردیده است و ما موظف به اجرای آن هستیم. البته نواقص و اشکالاتی وجود دارد که باید رصد شده و برای رفع آن از طریق فرآیندهای قانونی پیگیری شود.

دوگانگی در تفسیر و اجرای قانون باعث تعارضات فرهنگی و اجتماعی می شود

سرپرست فرمانداری کاشان گفت: دوگانگی در تفسیر ، تبعیت و اجرای قانون ، مردم و مسئولین را با تعارض مواجه نموده است. حد و حدودی که قانون مشخص کرده است در یک فیلم سینمایی رعایت می شود در دیگری رعایت نمی شود. سینمای خانگی یک الگو دارد ، دیگر شبکه های صدا و سیما از الگوی دیگری تبعیت می کند. فیلم سینمایی که در سطح شهر اکران می شود با آن چیزی که در صدا و سیما ارائه می شود متفاوت است. همه اینها تعارضاتی است که فرآیند اقدامات فرهنگی را با چالش مواجه نموده و ناهنجاری ها را دامن می زند.

وی تأکید کرد: در خصوص الگوی حجاب نیز در سطح جامعه با دوگانگی و تعارضات مواجه هستیم. البته تجربه نشان داده است که با ابزار قهری نمی توانیم ناهنجاری ها و مشکلات این حوزه را حل کنیم. مسائل فرهنگی ابزاری از جنس خودش می خواهد. متأسفانه از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرفرهنگی در این حوزه رنج می بریم. در ارتباط با برگزاری جشنواره ها هم چنین است. شنیده می شود واژه های سخیفی برای برگزاری جشنواره ها به کار برده می شود. قطعاً آسیب هایی در این حوزه نیز وجود دارد ولی هنر ما این است که آسیب ها را برطرف کنیم نه آن که صورت مسئله را پاک کنیم. مگر می شود منکر اثرگذاری برگزاری های جشنواره ها در حوزه اقتصادی و رونق کسب و کار در منطقه شد.

گردشگری برجسته ترین بستر و زمینه موثر در توسعه و پیشرفت شهرستان است

سرپرست فرمانداری کاشان گفت: در بحث هتل ها و اقامتگاههای سنتی یکی از آسیب هایی که مطرح می شود فعالیت خانه های سنتی است. اعتقاد داریم برخورد سلبی با خانه های سنتی به نفع شهرستان نمی باشد. پیشنهاد داده ایم ساز و کار کنترلی و نظارتی در این خصوص فعال گردد. تشکیل و تقویت صنف و اتحادیه در این خصوص می تواند راهگشا و موثر باشد.

دکتر حمیدرضا مومنیان تأکید کرد: برجسته ترین حوزه ای که می تواند نقش موثری در توسعه و پیشرفت شهرستان و منطقه ایفا نماید حوزه گردشگری است. به اعتقاد کارشناسان ورود به حوزه کشاورزی در منطقه ای که از کم آبی رنج می برد اشتباه محض است. نگاه به ارزش های اقتصادی در حوزه کشاورزی هم نشان می دهد که عواید حاصل از محصولات کشاورزی حتی کفاف هزینه های آب مصرف شده را نیز نمی دهد.

وی افزود: ما ناچار هستیم که کسب و کار شهرستان و منطقه را در حوزه گردشگری توسعه دهیم. حتی صنعت هم در درازمدت نخواهد توانست موثر باشد. مسائل و مشکلات زیست محیطی به واسطه آب و هوای گرم و خشک و کمی بارندگی باعث می شود که سیاستگذاری ها را به سمت و سویی هدایت کنیم که منافع مردم و منطقه در آن دیده شود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :